ניר ארקין – אייל לפידות שולח זרועות לדירקטוריון כלל

תוכן עניינים

כלכליסט

מנכ"ל הפניקס לשעבר, שמחזיק ב־4.3% מכלל ביטוח, שוקל להתמנות לדירקטור וכנראה גם ליו"ר החברה. בינתיים הוא הציע לדירקטוריון כלל אחזקות את רוני מליניאק ואמיר חייק – שמינה את בת זוגו של לפידות למנכ"לית התאחדות המלונות. בעלי המניות למשה ברקת: "דרוש יו"ר עם ניסיון מוכח בביטוח"

אם מישהו חשב שאייל לפידות מחוץ לתמונה בתהליך בחירת הדירקטורים בחברת כלל ביטוח, הוא צפוי להתבדות. לפידות מעורב בתהליך – ואף שוקל להתמנות כדירקטור וכנראה גם ליו"ר כלל ביטוח.

לפידות, שהיה המנכ"ל הבולט של חברת הפניקס המתחרה עד לפני שנה וחצי, ואולי הבולט מבין מנכ"לי חברות הביטוח הגדולות, מחזיק ב־4.3% ממניות כלל ביטוח. לפיכך הוא רשאי להציע מועמדים לדירקטוריון החברה־האם כלל אחזקות. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים, לקראת אסיפה שנקבעה ל־6 בינואר ובה אמורים להיבחר חמישה חברים לדירקטוריון, העביר לפידות שני שמות של מועמדים מטעמו.

הראשון, רוני מליניאק, שימש במשך תשע שנים כדירקטור חיצוני בהפניקס, בתקופה בה שימש לפידות כמנכ"ל, ועזב בדצמבר 2019; בעבר היה בכיר בשיכון ובינוי, שם שימש לפידות כמנכ"ל. המועמד השני של לפידות הוא אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות ויו"ר תאגיד המיחזור אל"ה, בעבר מנכ"ל משרד המסחר והתעשייה ומנכ"ל התאחדות התעשיינים. בין לפידות לחייק יש היכרות של קרוב ל־30 שנה, ובת זוגו של לפידות בארבע השנים האחרונות מונתה לפני שנתיים למנכ"לית התאחדות המלונות בידי חייק, שנבחר לתפקיד שנה קודם לכן.

לפידות היה יכול להציע את עצמו, אבל לא הציע

לפידות רכש את הנתח שלו ביוני 2019 תמורת 132 מיליון שקל. במשבר הקורונה צנח שווי החברה לפחות מ־1.5 מיליארד שקל ולפידות היה מופסד כמחצית מההשקעה. אולם בחודש האחרון זינקה המניה ב־25% ושווי הנתח שבידיו עלה ל־129 מיליון שקל. לפידות הוא בעל המניות הפרטי השני בגודלו בכלל ביטוח. בעל המניות הגדול הוא מורי ארקין, עם 6.82% שמנוהלים בידי בנו ניר ארקין, מנכ"ל חברת האחזקות המשפחתית. אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב מחזיקה ב־5.01% מהמניות.

לל אחזקות היא החברה השולטת בכלל ביטוח, אולם הדירקטוריון של החברה־הבת הוא החזק יותר מבין הדירקטוריונים. החוזקה המרכזית שבידי דירקטוריון כלל אחזקות היא באישור הדירקטורים בכלל ביטוח. זאת, בהתאם למתווה החדש שקבע הממונה על הביטוח משה ברקת לגבי חברות ביטוח ללא גרעין שליטה.

לפידות יכול היה להציע את עצמו, אולם לא עשה זאת. שמו כמועמד לדירקטוריון כלל אחזקות הועבר על ידי קרן ספרה, אולם לפידות לא הסכים לחתום על המסמכים לכך ולכן הוועדה של כלל לא דנה במועמדותו. לפידות גם לא העביר בעצמו את שמות המועמדים לדירקטוריון כלל, אלא בחר להעמיד אותם ישירות לבחירה באסיפה, מה שעשוי להצביע על הפרספקטיבה שלו לגבי התהליך.

ועדה שמינה דירקטוריון כלל בראשות מלי מרגליות הציגה לפני שבוע וחצי את רשימת רשימת המועמדים לדירקטוריון כלל אחזקות. מתוך עשרה מועמדים אמורים להיבחר חמישה דירקטורים רגילים, ואילו מתוך רשימה נוספת של שני מועמדים אמור להיבחר דירקטור חיצוני אחד.

עשרת המועמדים כוללים את אברהם (אבי) קנובל, אוסאמה חסן, ורדה אלשיך, חיים סאמט שהציע אקירוב, חנה מזל (מלי) מרגליות, יגאל בר יוסף, יצחק (איציק) הורוביץ, מיה ליקוורניק שהציע מורי ארקין, רון טירה שהציעה קרן ספרה ושמואל שורץ. שני המתמודדים לתפקיד דח"צ הם יאיר בר טוב וניצנה עדוי.

מאז אוגוסט מתפקדת ללא יו"ר מחליף לדני נוה

בקרב בעלי מניות של כלל ביטוח יש ביקורת על הרקע הדל יחסי בתחום הביטוח של חלק מהמועמדים. מחזיקי סדרת אג"ח ט"ו של אי.די.בי מחזיקים ב־5% ממניות כלל ביטוח, המשועבדות להם. ל"כלכליסט" נודע כי היועצים המשפטיים של הנציגות, עדי פיגל ודוד פרץ, שלחו בסוף השבוע מכתב לממונה משה ברקת. במכתב קבלו השניים על כך שמאז 20 באוגוסט מתפקדת החברה ללא יו"ר מחליף לדני נוה. "החברה פרסמה רשימה של 12 דירקטורים מומלצים על ידי ועדת האיתור, שרובם ככולם לא מחזיקים בניסיון מוכח ורב־שנים בתחום הביטוח". הם צירפו דו"ח דירוג לכלל ביטוח מספטמבר, שבו צוין כי היעדר יציבות בהרכב הדירקטוריון יגביר את הסיכונים באשר ליכולת החברה להוציא לפועל את התכנית האסטרטגית. עוד נכתב בו כי השגת יציבות במבנה השליטה והדירקטוריון לפני תום 2020 הכרחית ליכולת החברה לבצע תוכניות. בדו"ח ציינה חברת הדירוג כי תשקול מתן דירוג שלילי "ככל שאי־הוודאות סביב הרכב הדירקטוריונים יימשך".

השניים ציינו במכתבם את המכפיל הנמוך שכלל נסחרת בו ביחס למתחרותיה. "אין לנו כוונה להתייחס לזהות הפרסונלית של מועמד זה או אחר, אבל קיימת חשיבות רבה לקדם באופן דחוף מינוי יו"ר לכלל ביטוח, וחשיבות רבה שאותו גורם יהיה בעל ניסיון מוכח ורב שנים בתחום"

מוסדיים תומכים במינוי של לפידות

בשיחות פרטיות אומרים מחזיקים כי הם תומכים ומעוניינים במינוי לפידות. הוא זוכה לתמיכה גם של גופים נוספים, כולל מוסדיים שמחזיקים במניות כלל.

נראה שלפידות, שלא הציג מועמדות לכלל אחזקות ועורר רושם שהוא מחוץ לתמונה, שוקל הצגת מועמדות לדירקטוריון החברה־הבת כלל ביטוח. בהיותה חברת ביטוח ללא גרעין שליטה, המינוי בה נערך בצורה שונה, באמצעות ועדה למינוי דירקטורים שפועלת בכפוף לרשות שוק ההון ושמוביל השופט בדימוס ספי אלון.

הוועדה תמליץ על חברי דירקטוריון שיובאו בפניה כמועמדים, ובעלי המניות של כלל אחזקות יחליטו אם לאשר את המומלצים. זהות יו"ר כלל ביטוח תיקבע בידי הדירקטוריון שייבחר. ברקת רמז כי השאלה האם אותו יו"ר יוכל לכהן גם בדירקטוריון כלל אחזקות תיקבע לפי מספר הדירקטורים שימונו מבין מומלצי ועדת אלון.

מקור הכתבה

כתבות נוספות במגזין

היכרות עם 5 השלבים של צמיחה עסקית

בתור בעלי עסקים אתם מוכרחים לחשוב תמיד לטווח הארוך. עם כל הכבוד ליעדים מיידיים, המטרה המתמשכת שלכם היא לצמוח, להתפתח, לגדול ולהתקדם. אחד ההיבטים החשובים

מה עושים חברי דירקטוריון?

בכל חברה פרטית גדולה ומוכרת ישנם חברי דירקטוריון שנמצאים בראש הפירמידה. אך האם יצא לכם לשאול את עצמכם מה באמת הם עושים? למראית עין יכול

הלוואה עד 70,000 ש”ח לכל מטרה

 אי-עמידה בפירעון ההלוואה או בהחזר האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

דילוג לתוכן