היכרות עם 5 השלבים של צמיחה עסקית

תוכן עניינים

היכרות עם 5 השלבים של צמיחה עסקית

בתור בעלי עסקים אתם מוכרחים לחשוב תמיד לטווח הארוך. עם כל הכבוד ליעדים מיידיים, המטרה המתמשכת שלכם היא לצמוח, להתפתח, לגדול ולהתקדם.

אחד ההיבטים החשובים ביותר בצמיחה הוא מימון, וכאן נכנסת לתמונה הלוואה לעסק שיכולה תמיד לספק את המזומנים לניצול ההזדמנות הנכונה, אבל איך מזהים הזדמנויות כאלה?
ובכן, על מנת להוציא לפועל תהליכים אסטרטגיים לצמיחה – בין אם זה התרחבות לשווקים חדשים, חקירת מוצרים או שירותים חדשים או גיוס עובדים חדשים – עליכם לדעת באיזה שלב של צמיחת העסק אתם נמצאים.

באופן כללי, אלה חמשת השלבים של צמיחה עסקית:

קִיוּם

בשלב הראשון, חברה היא סטארטאפ במלוא מובן המילה. בשלב זה, הבעלים הוא בעצם החברה. כל העסקים בשלב הקיום מתמודדים עם כמה אתגרים נפוצים הכוללים:

  • ביסוס המוצר או השירות על ידי מספיק לקוחות.
  • יצירת תהליכים תקינים כדי לספק את המוצרים או השירותים בסטנדרט מקובל.
  • קביעה האם החברה תהיה ניתנת להרחבה ותוכל לענות על דרישת הלקוחות ככל שהיא תגדל.

בשלב זה, בעל העסק אחראי כמעט לכל דבר, גם אם הוא מסוגל לגייס כמה עובדים שיסייעו בתהליכים המוקדמים הללו.

המטרה בשלב הקיום היא פשוט לשרוד, כי רבים לא מצליחים. בשלב הראשוני הזה, קל להיכשל. ייתכן שהעסק לעולם לא יזכה למספיק אמון בעיני הלקוחות, ההון התפעולי עלול לאזול, או שאתם בתור בעלים פשוט תישחקו בגלל הדרישות העצומות והלחצים.

הישרדות

עסקים ששורדים את שלב הקיום, עוברים לשלב שני, בו כבר הוכיחו שהמוצרים או השירותים שלהם כדאיים, שהלקוחות רוצים אותם ושהם חוזרים. עם זאת, החברה טרם הוכיחה יכולת לאזן בין הכנסות להוצאות בצורה מוצלחת.

בשלב זה, המטרה היא להצליח ליצור רווחים, ולבחון האם הם מספיקים להשקעה מחדש ולצמיחה של העסק.

הצלחה

האתגר של בעלי עסק עם חברה מצליחה הוא להחליט מה הם רוצים לעשות, בין שתי אפשרויות:

  • שימוש בעסק כפלטפורמה לצמיחה וחתירה להשקיע מחדש ולהתרחב.
  • שמירה על הסטטוס קוו – השארת החברה תפעולית, ללא תזוזה משמעותית.

המראה

ככל שהעסק הולך וגדל, כל עלייה בהכנסות וברווחים מביאה להתרחבות בהוצאות. האתגרים של שלב ההמראה, או הצמיחה המהירה, מתמקדים בעיקר בניהול הוצאות הגדלות במהירות, שיפור התפעול ליעילות רבה יותר. כמו כן, יש לזהותי אסטרטגיות לניהול טוב יותר של כוח אדם, האצלת משימות, תזרים מזומנים חופשי, נכסים, משאבים, התחייבויות וחובות. כל זה נדרש כדי להבטיח שלא תצמחו מהר מדי.

בשלות משאבים

עסקים המגיעים לשלב סופי זה, מתמודדים עם האתגר של ניהול המשאבים, האנשים והתהליכים. בשלב זה, על בעלי עסקים להתמקד בייעול התפעול באמצעות תקציב – לרבות לקיחת הלוואות לעסק – ואסטרטגיה, תוך המשך שמירה על רוח היזמות המקורית וקביעת יעדים לטווח קצר ולטווח ארוך, כך שהחברה תימנע מקיפאון.

"אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל."

כתבות נוספות במגזין

מה עושים חברי דירקטוריון?

בכל חברה פרטית גדולה ומוכרת ישנם חברי דירקטוריון שנמצאים בראש הפירמידה. אך האם יצא לכם לשאול את עצמכם מה באמת הם עושים? למראית עין יכול

הדרך להצלחה עוברת בהשכלה טובה

אולי אנחנו לא מחדשים לכם, אך יש כאלה שלא מבינים זאת עד הסוף. הצלחה בחיים בהיבטים שונים מתחילה ונגמרת בהשכלה טובה ומגוונת. מי שמגיע עם

הלוואה עד 70,000 ש”ח לכל מטרה

 אי-עמידה בפירעון ההלוואה או בהחזר האשראי עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

דילוג לתוכן